Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Шкорбатов Ю$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія:    
1.

Шкорбатов Ю. Г. 
Влияние микроволнового облучения на биологические объекты / Ю. Г. Шкорбатов, В. Г. Шахбазов // Радиофизика и электроника. - 2000. - 5, № 1. - С. 179-185. - Библиогр.: 71 назв. - рус.

В огляді проаналізовано дані літератури про вплив електромагнітних полів (ЕМП) мікрохвильового діапазону низької інтенсивності на біологічні об'єкти. Ефекти ЕМП розглянуто на рівнях молекулярному, субклітинному та клітинному організації біологічних систем. Наведено дані про вплив мікрохвильової радіації на цілий організм. На всіх рівнях організації знайдено ефекти мікрохвильового випромінювання. Припущено, що в еукаріотичних організмів особливе значення в реакції на опромінювання має реакція клітинного ядра, яку можна оцінити, вивчаючи біоелектричні властивості клітинних ядер. Розглянуто гіпотезу про роль власного електромагнітного випромінювання клітинного ядра в реакції клітини на зовнішнє ЕМП.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*550*702-633.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Шкорбатов Ю. Г. 
Изменение состояния ядра и хроматина клеток человека при действии гормональных факторов in vitro / Ю. Г. Шкорбатов, В. Г. Шахбазов, О. В. Горенская, Т. В. Дмитрук, П. Ю. Монтвид // Цитология и генетика. - 1999. - 33, № 5. - С. 64-71. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Показано вплив гормонів (адреналіну, норадреналіну, гідрокортизону) на показник електронегативності клітинних ядер (ЕНЯ) за допомогою методу внутрішньоклітинного мікроелектрофорезу. Зміну стану хроматину під впливом гормонів досліджували, вивчаючи кількість гранул гетерохроматину (хромоцентрів) в інтерфазному ядрі. Адреналін і норадреналін викликають значне зниження ЕНЯ, найбільш ефективними є такі концентрації, що утворюються у крові людини під час виконання спортивних вправ. Дія гормонів зростає після поступового збільшення експозиції від 5 до 120 хв. Гідрокортизон також викликає зниження ЕНЯ. Адреналін та в окремих випадках гідрокортизон викликають значне підвищення кількості гетерохроматинових гранул в ядрах. Кореляція цього процесу зі зменшенням ЕНЯ була показана тільки у випадку дії адреналіну. Отримані результати обговорюються у зв'язку з механізмами регуляції функціональної активності клітинних ядер на рівні цілого ядра.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*551.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Кам Д.  
Влияние КВЧ и СВЧ излучений на электрокинетические свойства ядер клеток человека / Д. Кам, Ю. Г. Шкорбатов, В. Г. Шахбазов, Н. Н. Горобец, В. И. Кийко // Вісн. пробл. біології і медицини. - 1999. - Вип. 15. - С. 52-55. - Библиогр.: 8 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69290 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Шкорбатов Ю. Г. 
Энергия взаимодействия цепей ДНК в промоторах IBE. coliD в связи с их функциональной активностью / Ю. Г. Шкорбатов, А. Ю. Бережной // Вісн. Харк. нац. ун-ту. Біофіз. вісн. - 2006. - Вип. 17. - С. 42-47. - Библиогр.: 17 назв. - рус.

Проведены расчеты энергии взаимодействия между комплементарными нуклеотидами в промоторе. Разработаны методы графического отображения энергетических свойств промоторов. Из полученных данных видно, что распределение энергии по всей длине промотора имеет 3 минимума с центрами на позициях -35, -8 и +7 нуклеотидов относительно стартового участка транскрипции. Наиболее важная и отличающаяся от случайной последовательности область промотора лежит на позиции -8 относительно стартового участка транскрипции. В блоке Прибнова и в -35 последовательности выделены 4 группы промоторов с различными энергетическими свойствами. В блоке Прибнова для средних показателей в группе обнаружена негативная корреляция между энергией взаимодействия цепей ДНК и активностью (силой) промотора и положительная корреляция между этими показателями в -35 последовательности.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*725.112.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Лозовська Ю. В. 
Електрокінетичні властивості ядер букального епітелію пацієнток зі злоякісними і доброякісними неоплазіями молочної залози / Ю. В. Лозовська, Л. А. Налєскіна, Л. З. Поліщук, Ю. Г. Шкорбатов, Т. В. Колупаєва, В. Ф. Чехун // Онкология. - 2008. - 10, № 2. - С. 264-268. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено та проаналізовано зв'язок між електрокінетичними властивостями і структурою хроматину інтерфазних ядер клітин букального епітелію у жінок зі злоякісними та доброякісними неоплазіями молочної залози з урахуванням віку пацієнток, ступеня злоякісності та розповсюдженості пухлинного процесу. У хворих на рак молочної залози (РМЗ) у порівнянні із доброякісними неоплазіями органа встановлено перерозподіл ядер букального епітелію за електрокінетичними властивостями: зниження кількості електронегативних ядер (ЕнЯ) з одночасним зростанням в них кількості гетерохроматинових гранул та збільшення кількості електропозитивних ядер (ЕпЯ). Зазначені зміни найбільш характерні для хворих на РМЗ III ступеня злоякісності з метастазами у лімфатичні вузли. У букальному епітелії хворих на інфільтруючий протоковий РМЗ виявлено ЕпЯ, які відсутні у хворих з доброякісними процесами молочної залози. У хворих на дольково-протоковий фіброаденоматоз кількість ЕнЯ у букальному епітелії достовірно зменшується у випадках з наявністю проліферації епітелію протоків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14160/прил. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Чехун В. Ф. 
Кількість мікроядер і особливості структури хроматину в клітинах букального епітелію та рівень гомоцистеїну у плазмі крові жінок з пухлинами молочної залози / В. Ф. Чехун, Ю. В. Лозовська, О. Л. Сєвко, Г. І. Кулик, Л. З. Поліщук, Л. А. Налєскіна, Т. В. Призимирська, Ю. Г. Шкорбатов // Онкология. - 2007. - 9, № 4. - С. 311-314. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Проаналізовано зв'язок між кількістю мікроядер, структурою хроматину інтерфазних ядер клітин букального епітелію та рівнем гомоцистеїну у плазмі крові жінок з новоутвореннями молочної залози. Зроблено висновок про пряму кореляційну залежність між кількістю мікроядер та концентрацією гомоцистеїну у плазмі крові хворих на рак молочної залози та пацієнток з фіброаденомою. Виявлено зворотню кореляційну залежність між вмістом гетерохроматинових гранул у ядрах букального епітелію та рівнем гомоцистеїну у групах хворих. Показано достовірне збільшення кількості мікроядер у букальному епітелії хворих на рак молочної залози у порівнянні з такою у пацієнток з фіброаденомою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14160/прил. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Пасюга В. Н. 
Влияние циркулярно-поляризованного низкоинтенсивного излучения миллиметрового диапазона на проницаемость плазматической мембраны в клетках человека / В. Н. Пасюга, Ю. Г. Шкорбатов, В. А. Грабина, Н. Н. Колчигин, В. Н. Быков, Д. Д. Иванченко // Вісн. Харк. нац. ун-ту. Біофіз. вісн. - 2008. - Вип. 20. - С. 107-113. - Библиогр.: 22 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*551.7-633.4-601.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29137 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Сутюшев Т. А. 
Результати польових досліджень змін можливостей снайперів в ході проведення снайперської засідки / Т. А. Сутюшев, В. А. Шайтанов, Ю. Г. Шкорбатов // Системи озброєння і військ. техніка. - 2008. - Вип. 4. - С. 33-35. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Зазначено загальні проблеми вирішення типових спеціальних завдань підрозділами спеціального призначення (ПСП), особливо під час тривалої спеціальної операції. Розглянуто проблеми, пов'язані з використанням особового складу в ході виконання одного з типових спеціальних завдань ПСП - снайперської засади (СЗ). Наведено результати польових досліджень змін можливостей снайперів у ході проведення СЗ за екстремальних умов. Зроблено висновок про необхідність виділення трьох характерних періодів СЗ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц52,8(4УКР)21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Шкорбатов Ю. Г. 
Структурні та електрокінетичні властивості ядер клітин букального епітелію людини у зв'язку з дією фізико-хімічних факторів та зміною функціонального стану організму : Автореф. дис... д-ра біол. наук : 03.00.11 / Ю. Г. Шкорбатов; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2005. - 40 c. - укp.

Запропоновано модель вивчення стану організму людини, яка дає змогу за змінами стану хроматину клітин букального епітелію виявляти вплив різних факторів на стан організму. Розроблено новий напрям наукових досліджень - комплексне вивчення електрокінетичних властивостей ядер і стану хроматину за реакції клітин на дію екзогенних і ендогенних факторів. Запропоновано загальний механізм реагування ядер клітин на пошкоджувальні та регулювальні впливи, суть якого полягає у тому, що електричний заряд хроматину впливає на ступінь конденсації хроматину і як наслідок - на функціональну активність ядра. За експериментальної дії на клітину біологічно активних речовин (адреналіну, норадреналіну, інсуліну, мелатоніну, гідрокортизону, гепатину, інгібіторів біосинтезу РНК і білка та ультрафіолетового випромінювання) установлено взаємозв'язок між змінами стану хроматину у ядрі та електронегативністю ядер. Виявлено, що у випадку підвищення електронегативності ядер ступінь конденсованості хроматину зменшується і, навпаки, зниження електронегативності ядер супроводжується підвищенням ступеня конденсованості хроматину. З використанням запропонованих методів показано, що навіть дуже малі інтенсивності електромагнітних випромінювань (мікрохвильового та лазерного), а також електричні поля спричинюють значні зміни ступеня конденсації хроматину та електронегативності ядер. Установлено, що внаслідок електромагнітних випромінювань підвищується ступінь конденсації хроматину. Вплив на клітини електричного поля призводить до деконденсації хроматину та підвищення електронегативності ядер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*669.11 + Е70*551.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА336266 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Шкорбатов Ю. Г. 
Влияние микроволнового излучения на связывание катионного красителя метиленового голубого ядрами клеток гороха / Ю. Г. Шкорбатов, О. С. Деренько, В. А. Грабина, В. Н. Быков // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2010. - Вип. 2. - С. 83-87. - Библиогр.: 9 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.13*551.23 + П213.3-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Волошина Н. П. 
Состояние хроматина в ядрах клеток буккального эпителия как маркер рассеянного склероза / Н. П. Волошина, Ю. Г. Шкорбатов, И. К. Гапонов // Укр. неврол. журн. - 2010. - № 2. - С. 47-52. - Библиогр.: 31 назв. - рус.

Цель - изучение возможности использования состояния хроматина в ядрах клеток буккального эпителия как маркера наличия/отсутствия у больных рассеянного склероза (PC). Обследовано 63 больных PC (основная группа) и 164 практически здоровых лиц (контрольная группа). Оценен хронологический возраст обследованных и содержание гетерохроматиновых гранул (СГГ) в ядрах клеток буккального эпителия (по Ю. Г. Шкорбатову) как маркер биологического возраста, а также функциональное состояние больных PC по шкале Kurtzke (EDSS). Установлено, что показатель СГГ у больных PC существенно выше, чем у практически здоровых. Следовательно, процессы гетерохроматизации и снижение функциональной активности хроматина ядер клеток у больных PC происходят быстрее, чем у здоровых людей, и их биологический возраст опережает хронологический. Выводы: у больных PC происходит ускоренное старение клеток, о чем свидетельствует СГГ, которое может быть использовано как маркер наличия/отсутствия PC.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25729 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Пасюга О. С. 
Действие микроволнового излучения и слабого магнитного поля на состояние клеточной мембраны и ядра клеток гороха (Pisum sativum L.) / О. С. Пасюга, В. Н. Пасюга, С. С. Рябуха, Ю. Г. Шкорбатов // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2014. - Вип. 2. - С. 38-45. - Библиогр.: 43 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-271.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Волошина Н. П. 
Звенья патогенеза развития нейродегенеративного процесса и его клинического проявления у больных гепатоцеребральной дистрофией / Н. П. Волошина, Ю. Г. Шкорбатов, И. К. Волошин-Гапонов, Е. В. Лекомцева, Е. А. Важова // Укр. мед. часоп.. - 2014. - № 6. - С. 114-118. - Библиогр.: 117 назв. - рус.

Изучены клинико-параклинические и лабораторные данные 80 пациентов с неврологическими формами гепатоцеребральной дистрофии. Кроме проведения клинического и нейровизуализационного обследования, изучены метаболизм меди, тау-протеина, нейротрансмиттеров (гамма-аминомасляной кислоты и глутамата), N-ацетиласпартата, холина, креатина, а также структурные и функциональные нарушения церебральной гемодинамики, количество гетерохроматина в ядрах клеток. Анализ полученных данных свидетельствует о том, что у больных гепатоцеребральной дистрофией нейродегенеративный процесс, запущенный токсическим влиянием свободной меди, в дальнейшем может поддерживаться за счет других эндо- и экзогенных факторов, а также гемодинамических и иммунных нарушений. Поэтому алгоритм диагностики и лечения должен учитывать все возможные патогенетические звенья, возникающие в той или иной период развития и течения заболевания.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.51 + Р620.426.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж15767 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Думин А. Н. 
Расчет экспериментальной установки для облучения биологических объектов сверхширокополосным электромагнитным полем / А. Н. Думин, Ю. Г. Шкорбатов, А. И. Чернов, В. А. Катрич // Вісн. Харків. нац. ун-ту. Радіофізика та електроніка. - 2014. - N 1115, вип. 24. - С. 85-90. - Библиогр.: 25 назв. - рус.

Рассмотрены явления при облучении биологических растворов импульсным электромагнитным полем. Посредством прямого численного расчета во временной области проводится оптимизация конструкции облучателя и его размеров. Исследована равномерность нагрева растворов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е. с5

Шифр НБУВ: Ж29137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Яремчук М. М. 
Вміст вторинних продуктів ліпопероксидації у зародках в'юна за впливу мікрохвильового випромінювання / М. М. Яремчук, О. М. Семочко, А. Б. Генега, М. В. Дика, А. В. Тарновська, Ю. Г. Шкорбатов, Д. І. Санагурський, О. М. Щебентовська, А. К. Костинюк // Експерим. та клініч. фізіологія і біохімія. - 2020. - № 2. - С. 30-35. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.13*723.4-633.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16160 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
16.

Мірошник Д. 
Відповідь ізольованих клітин букального епітелію людини на спільну дію протипухлинного антибіотика доксорубіцину і магнітного поля / Д. Мірошник, Ю. Шкорбатов // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2020. - Вип. 83. - С. 14-23. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Досліджено комбінований вплив антибіотика доксорубіцину і магнітного поля на життєздатність ізольованих клітин букального епітелію двох донорів. Доксорубіцин є ефективним протипухлинним антибіотиком антрациклінового ряду, що застосовується для лікування широкого спектра онкологічних захворювань. Однак даний препарат має значну кількість побічних ефектів. Це суттєво знижує кількість випадків, коли можна застосовувати препарат. Уже тривалий час магнітні й електромагнітні поля використовують як лікувальний фактор у терапії онкологічних захворювань або самі по собі, або як допоміжний фактор. З метою підвищення ефективності хіміотерапії досліджується комбінований вплив доксорубіцину (як і інших протипухлинних антибіотиків) та електромагнітного випромінювання. Для проведення експериментів використано клітини букального епітелію двох донорів одного віку та статі. Показано, що доксорубіцин у концентрації 2 мкг/мл протягом 2 год призводить до підвищення проникності мембран клітин до бромистого етидію та індигокарміну й до гетерохроматинізації хроматину в ядрах клітин. Вплив магнітного поля 25 мТл протягом 30 і 60 хв призводить до підвищення проникності мембран і кількості гранул гетерохроматину в ядрах. Вплив постійного магнітного поля одночасно з доксорубіцином призводить до зменшення кількості гранул гетерохроматину в ядрах клітин одного з донорів порівняно з варіантом впливу тільки доксорубіцину, що свідчить про захисний ефект магнітного поля. Можливий механізм захисної дії магнітного поля у наших експериментах полягає в тому, що стрес під впливом магнітного поля активізує захисні механізми клітини (в тому числі і перехід хроматину в гетерохроматинізований стан). У свою чергу, попередньо активовані, завдяки дії магнітного поля, механізми захисту клітини знижують токсичні ефекти, які викликає саме доксорубіцин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*551.7*715.7 + Е70*669.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського